Summer is right around the corner, which means that Pickathon, the annual celebration of music from around the globe that takes place at Pendarvis Farm, is coming soon!

We were already wicked excited about the lineup that they put together for this year’s event, but they’re just amping up our anticipation with the announcement of the daily stage schedules. Check out what is in store below and then watch an amazing video of Thao & the Get Down Stay Down performing on the Mt. Hood Stage at last year’s Pickathon.

Pickathon 2017 Daily Stage Schedule

Thursday August 3

Mt. Hood Stage
7:10-8:10pm – Pickathon Squaredance w/ Caroline Oakley
8:50-10:00pm – Charles Bradley & His Extraordinaires

Treeline Stage
3:10-4:10pm – The Desert Kind
4:50-5:50pm – Susto
6:30-7:30pm – Coco Columbia

Galaxy Barn
10:00-11:00pm (21+) – Mic Capes
11:40pm-12:40am (21+) – Luke Bell
1:20-2:20am (21+) – Los Cojolites

Starlight Stage
10:15-11:10pm – Sweet Spirit
11:40pm-12:35am – Ry X
1:05-2:00am – Ghost-Note

Friday August 4

Mt. Hood Stage
12:30-1:30pm – Robyn Hitchcock
2:10-3:10pm – Ghost-Note
3:50-4:50pm – Billy Strings
5:30-6:30pm – Big Thief
7:10-8:10pm – MAKU Soundsystem
8:50-10:00pm – Deer Tick

Treeline Stage
3:10-4:10pm – KING
4:50-5:50pm – Jay Som
6:30-7:30pm – Luke Bell
8:10-9:10pm – Xenia Rubinos
10:00-11:10pm – Wolf People

Woods Stage
11:20am-12:20pm – Courtney Granger
1:00-2:00pm – Dezarie
2:40-3:40pm – Jonathan Richman
4:20-5:20pm – Lucy Dacus
6:00-7:00pm – Meatbodies
7:40-8:40pm – Ry X
9:20-10:20pm – Los Cojolites
11:00pm-12:10am – Charles Bradley & His Extraordinaires

Lucky Barn
11:20am-12:20pm – Coco Columbia
1:00-2:00pm – Anna & Elizabeth
2:40-3:40pm – Cat Hoch
4:20-5:20pm – 1939 Ensemble
6:00-7:00pm – Mic Capes
7:40-8:40pm – Courtney Marie Andrews
11:00pm-12:30am – Who’s The Ross?

Galaxy Barn
12:00-1:00pm – Dori Freeman
1:40-2:40pm – Susto
3:20-4:20pm – Tyus
5:00-6:00pm – Quiet Life
6:40-7:40pm – Y La Bamba
8:20-9:20pm (21+) – Sweet Spirit
10:00-11:00pm (21+) – Dezarie
11:40pm-12:40am (21+) – Priests
1:20-2:20am (21+) – McTuff feat. Skerik

Starlight Stage
10:15-11:10pm – Marlon Williams
11:40pm-12:35am – The Last Artful, Dodgr
1:05-2:00am – Huun Huur Tu

Saturday August 5

Mt. Hood Stage
12:30-1:30pm – Anna & Elizabeth
2:10-3:10pm – Priests
3:50-4:50pm – Kelsey Waldon
5:30-6:30pm – Xenia Rubinos
7:10-8:10pm – Hiss Golden Messenger
8:50-10:00pm – Drive-By Truckers

Treeline Stage
3:10-4:10pm – Tim Darcy
4:50-5:50pm – Big Thief
6:30-7:30pm – Meatbodies
8:10-9:10pm – Black Milk & Nat Turner
10:00-11:10pm – Mandolin Orange

Woods Stage
11:20am-12:20pm – Courtney Marie Andrews
1:00-2:00pm – Khun Narin
2:40-3:40pm – Dori Freeman
4:20-5:20pm – Tank & The Bangas
6:00-7:00pm – Deer Tick (acoustic)
7:40-8:40pm – Sunflower Bean
9:20-10:20pm – Pinegrove
11:00pm-12:10am – Dinosaur Jr.

Lucky Barn
11:20am-12:20pm – Quiet Life
1:00-2:00pm – Jonathan Richman
2:40-3:40pm – Julia Jacklin
4:20-5:20pm – Aldous Harding
6:00-7:00pm – Kaia Kater
7:40-8:40pm – Andy Shauf
11:00pm-12:30am – Laugh

Galaxy Barn
12:00-1:00pm – Jay Som
1:40-2:40pm – Moorea Masa & The Mood
3:20-4:20pm – Marlon Williams
5:00-6:00pm – Lucy Dacus
6:40-7:40pm – KING
8:20-9:20pm (21+) – Steve Gunn
10:00-11:00pm (21+) – Ex-Cult
11:40pm-12:40am (21+) – Billy Strings
1:20-2:20am (21+) – MAKU Soundsystem

Starlight Stage
10:15-11:10pm – Alex Cameron
11:40pm-12:35am – Ty Segall
1:05-2:00am – Dungen

Sunday August 6

Mt. Hood Stage
12:30-1:30pm – McTuff feat. Skerik
2:10-3:10pm – Steve Gunn
3:50-4:50pm – Black Milk & Nat Turner
5:30-6:30pm – Mandolin Orange
7:10-8:10pm – Pinegrove
8:50-10:00pm – Dinosaur Jr.

Treeline Stage
2:00-2:40pm – Spoken
3:10-4:10pm – 1939 Ensemble
4:50-5:50pm – Tyus
6:30-7:30pm – Kelsey Waldon
8:10-9:10pm – Tank & The Bangas
10:00-11:10pm – Ty Segall

Woods Stage
9:30-11:00am – Storytelling
11:20am-12:20pm – Kaia Kater
1:00-2:00pm – Brent Cobb
2:40-3:40pm – Ex-Cult
4:20-5:20pm – Andy Shauf
6:00-7:00pm – A-WA
7:40-8:40pm – Drive-By Truckers
9:20-10:30pm – Dungen

Lucky Barn
11:20am-12:20pm – Moorea Masa & The Mood
1:00-2:00pm – Y La Bamba
2:40-3:40pm – Courtney Granger
4:20-5:20pm – Tim Darcy
6:00-7:00pm – Robyn Hichcock
7:40-8:40pm – Huun Huur Tu

Galaxy Barn
12:00-1:00pm – Aldous Harding
1:40-2:40pm – Cat Hoch
3:20-4:20pm – The Last Artful, Dodgr
5:00-6:00pm – Julia Jacklin
6:40-7:40pm – J Mascis
8:20-9:20pm – Sunflower Bean
10:00-11:00pm – Alex Cameron
11:40pm-12:40am – A-WA
1:20-2:20am – Hiss Golden Messenger

Starlight Stage
10:15-11:10pm – Brent Cobb
11:40pm-12:35am – Wolf People
1:05-2:00am – Khun Narin